Komitet Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN został powołany w 1972 r.

 

Rola i zakres działania KIChiP PAN związane są z koordynowaniem aktywności organizatorskich, badawczych i edukacyjnych w obszarze związanym z rozwojem dyscypliny inżynieria chemiczna. Działalność ta  obejmuje również rozpoznawanie oraz wytyczanie trendów rozwojowych oraz wspieranie współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi oraz otoczeniem przemysłowym i biznesowym.

 

Inżynieria chemiczna i procesowa związana jest  z dyscypliną naukową inżynieria chemiczna, która należy do dziedziny nauk technicznych. W ramach tej dyscypliny wykorzystuje się podstawy matematyki, fizyki, biologii i chemii do opisu i realizacji procesów, w których materia ulega przemianom chemicznym, fizyko-chemicznym i biologicznym, prowadzącym do jej pożądanej formy, czyli produktu. Bada się zatem podstawy teoretyczne procesów przemiany materii i opisuje się te procesy tworząc modele matematyczne. Procesy przetwarzania mogą być związane ze zmianą składu chemicznego produktu oraz/lub jego formulacją, czyli uzyskaniem pożądanych właściwości fizykochemicznych (stan skupienia, morfologia itp.). Obszar działania inżynierii chemicznej i procesowej obejmuje zagadnienia wymiany pędu, ciepła i masy oraz przebiegu reakcji chemicznych i/lub przemian biochemicznych w tym zagadnienia: mieszania, reologii oraz przepływów jedno- i wielofazowych, inżynierii reakcji chemicznych i biochemicznych, rozdzielania mieszanin jednorodnych i niejednorodnych oraz projektowania procesów i systemów produkcyjnych w tym budowy aparatury, oceny kosztochłonności i ryzyka, optymalizacji oraz sterowania procesami. Opracowane i stosowane przez inżynierię chemiczną i procesową narzędzia badawcze umożliwiają formułowanie ilościowych opisów wymienionych procesów.

Ze względu na swoją uniwersalność inżynieria chemiczna znajduje coraz to nowe zastosowania do opisu i modelowania procesów zachodzących w układach odległych od procesów chemicznych – mi.in. w biotechnologii, bioinżynierii czy inżynierii biomedycznej.

 

Członkowie Komitetu reprezentują wszystkie krajowe ośrodki badawczo-dydaktyczne i badawcze, w których prowadzona jest działalność naukowa i dydaktyczna związana z dyscypliną inżynieria chemiczna.  

KICHiP PAN, poprzez intensywne kontakty Członków Komitetu, prowadzi ożywioną współpracę z organizacjami międzynarodowymi w zakresie reprezentowanej dyscypliny. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu współpraca z Europejską Federacją Inżynierii Chemicznej (European Federation of Chemical Engineering), przejawiająca się w udziale w pracach Grup Roboczych tej Federacji (Working Parties), komitetów naukowych konferencji odbywających się pod auspicjami EFCE i kolegiów redakcyjnych czasopism naukowych.