Komitet Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN organizuje cykliczne konferencje naukowe oraz patronuje innym wydarzeniom tego typu. Sztandarową dla dyscypliny inżynieria chemiczna oraz krajowego środowiska naukowego związanego z tą dyscypliną jest organizowana od ponad 50 lat, cyklicznie co 3 lata, Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Chemicznej i Procesowej (OKIChiP).

Tematyka tej konferencji koncentruje się głównie na inżynierii chemicznej i procesowej, ale obejmuje też technologię chemiczną i biotechnologię przemysłową.

 

Ze względu na pandemię, mająca się odbyć w roku 2022 XXIV Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Chemicznej i Procesowej (XXIV OKIChiP) została przeniesiona na rok 2023.

 

2019

XXIII Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Chemicznej i Procesowej (XXIII OKIChiP), Jachranka 2-5.06.2019. Konferencję zorganizował Komitet Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN  wspólnie z Wydziałem Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy w jej wieloletniej historii tej konferencji językiem roboczym był język angielski – w tym języku prezentowano referaty i plakaty oraz prowadzono dyskusje naukowe. Komitet zdecydował o obligatoryjnym wprowadzeniu języka angielskiego mając na celu umiędzynarodowienie tej najważniejszej dla krajowego środowiska naukowego inżynierii chemicznej konferencji. Jednocześnie - w wyniku starań organizatorów - XXIII OKIChiP została zarejestrowana jako wydarzenie odbywające się pod auspicjami Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej (EFCE): - EFCE Event No. 753 (https://efce.info/Events/Archive+_+EFCE+Events-p-248.html). Oba te działania zwiększyły rozpoznawalność Konferencji w międzynarodowym środowisku naukowym, wpłynęły na zwiększenie liczby zagranicznych uczestników oraz ułatwiły „pozyskiwanie” prominentnych przedstawicieli środowiska naukowego do wygłaszania referatów plenarnych.

Przedmiotem Konferencji były teoretyczne i praktyczne zagadnienia z obszaru inżynierii chemicznej. W trakcie Konferencji dokonano przeglądu i oceny metod badawczych w zakresie modelowania i projektowania procesów inżynierii chemicznej. Zaprezentowano nowe koncepcje badawcze, rozwiązania  technologiczne i konstrukcyjne urządzeń. Konferencja stworzyła płaszczyznę dyskusji i współpracy umożliwiającą wykorzystanie opracowań naukowo-badawczych w projektowaniu nowych rozwiązań technologicznych i konstrukcji aparatury. Spotkania z wystawcami umożliwiły prezentację i wymianę poglądów pomiędzy pracownikami nauki a praktykami przemysłowymi oraz analizę związków między działalnością badawczą, nauką a przemysłem.

W obradach wzięło udział 237 uczestników, w tym 29 z zagranicy. Obrady konferencyjne przeprowadzono w 3 równoległych sesjach referatowych oraz 2 sesjach plakatowych. Przedstawiono 208 wystąpień, w tym 66 referatów (w tym 5 plenarnych i 5 keynote) oraz 142 plakaty. Podczas konferencji przedstawiono szereg prezentacji obejmujących szerokie spektrum zainteresowań współczesnej inżynierii chemicznej, m.in. w obszarach inżynierii biomedycznej, nanotechnologii i procesów wytwarzania nowoczesnych materiałów, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, odnawialnych źródeł energii czy bezpieczeństwa procesowego. Zakres merytoryczny prezentacji obejmował: (1) rozwój podstaw teoretycznych: kinetyka chemiczna, hydrodynamika, transport masy i energii, operacje jednostkowe; (2) inżynierię reaktorów chemicznych: projektowanie, mieszanie, reaktory strukturalne i membranowe, mikroreaktory, modelowanie wieloskalowe, intensyfikacja procesów; (3) inżynierię produktów i nowych materiałów: nanomateriały i ich aplikacje, układy rozproszone, polimery; (4) bioinżynierię i biotechnologię: inżynieria bioprocesowa, inżynieria chemiczna w medycynie, biopolimery; (5) inżynierię środowiska i zrównoważony rozwój.

Konferencja była też okazją do prezentacji osiągnięć studenckich kół naukowych działających na uczelniach prowadzących kierunek nauczania inżynieria chemiczna i procesowa.

III.2 Omówienie wyników konferencji z punktu widzenia jej znaczenia dla reprezentowanej przez Komitet dyscypliny naukowej.

 

2018

IV Ogólnopolskie Sympozjum Reaktory Wielofazowe i Wielofunkcyjne dla Procesów Chemicznych i Ochrony Środowiska, Gliwice, 28-30 listopada 2018, zorganizował Komitet Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN, wspólnie z Instytutem Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach.

Zakres tematyczny konferencji obejmował:  zagadnienia inżynierii reakcji chemicznych, problemy przenoszenia pędu, ciepła i masy w procesach z udziałem reakcji chemicznych/biochemicznych, modelowanie i optymalizację reaktorów dla procesów chemicznych i ochrony środowiska, procesy zintegrowane, nowoczesne technologie w katalizie chemicznej/biochemicznej (nanokataliza, mikroreaktory, reaktory plazmowe i strukturalne), zagadnienia bezpieczeństwa, sterowania i kontroli procesów prowadzonych w reaktorach chemicznych/bioreaktorach.

Przedstawiono 24 wystąpienia, w tym 14 referatów oraz 9 plakatów. Zaprezentowano najnowsze wyniki badań z obszaru teorii reaktorów wielofazowych i wielofunkcyjnych oraz obszaru zastosowań tych reaktorów w przemyśle chemicznym i przemysłach pochodnych oraz biotechnologii i ochronie środowiska.     

 

2017

W roku 2017 KIChiP nie organizował konferencji, natomiast patronował seminarium PAIC2017 – Praktyczne Aspekty Inżynierii Chemicznej, które odbyło się w Poznaniu, w dn. 23.06.2-17 r. Organizatorem tego seminarium był Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.

Seminarium obejmowało zagadnienia inżynierii chemicznej ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań aplikacyjnych wyników badań naukowych obejmujące m.in. właściwości reologiczne płynów i układów złożonych, mieszanie, rozdział mieszanin, przepływy jedno- i wielofazowe, reaktory, procesy przenoszenia pędu, ciepła i masy oraz ich intensyfikacja, projektowanie i modelowanie procesów i aparatury chemicznej, pomiary i kontrola procesów, inżynieria procesów ochrony środowiska, pozostałe zagadnienia z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej.

W Seminarium wzięło udział 99 uczestników, którzy przedstawili 11 referatów i 53 plakaty.

 

2016

XXII Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Chemicznej i Procesowej (XXII OKIChiP), Spała 5-9.09.2016 r. Konferencję zorganizował Komitet Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN  wspólnie z Wydziałem Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.  

W trakcie Konferencji dokonano przeglądu i oceny metod badawczych w zakresie modelowania i projektowania procesów inżynierii chemicznej. Zaprezentowano nowe koncepcje badawcze, rozwiązania  technologiczne i konstrukcyjne urządzeń. Konferencja stworzyła płaszczyznę dyskusji i współpracy umożliwiającej wykorzystanie opracowań naukowo-badawczych w projektowaniu nowych rozwiązań technologicznych i konstrukcji aparatury. Panele dyskusyjne i spotkania z wystawcami umożliwiły prezentację i wymianę poglądów pomiędzy pracownikami nauki a praktykami przemysłowymi oraz analizę związków między działalnością badawczą, nauką a przemysłem.

W Konferencji wzięło udział 293 uczestników, w tym 17 z zagranicy. Przedstawiono 224 wystąpienia, w tym 4 referaty plenarne, 84 referaty oraz 135 plakaty. Prezentacje zostały podzielone na kilkanaście sesji tematycznych. Przedmiotem Konferencji były teoretyczne i praktyczne zagadnienia inżynierii chemicznej.

Jeden dzień konferencji był w całości poświęcony innowacjom. Zaproszeni goście wygłosili 7 referatów omawiających ich drogę do wdrożenia wyników badań. Większość wystąpień wygłoszona była po angielsku. Spotkanie zakończył otwarty dla wszystkich uczestników konferencji panel dyskusyjny.